خانه / تدریس خصوصی فیزیک / راهنمای انتخاب معلم خصوصی فیزیک
معلم خصوصی فیزیک

راهنمای انتخاب معلم خصوصی فیزیک

برای انتخاب معلم خصوصی فیزیک چه معیارهایی را باید در نظر بگیریم؟ حتما برای شما هم از این قبیل سوالات پیش آمده است. در این مقاله ابتدا معیارهای انتخاب معلم خصوصی فیزیک را با هم مرور می‌کنیم و سپس در مورد روشهای تدریس صحبت می کنیم. در ادامه تدریس آنلاین فیزیک را مورد بررسی قرار می دهیم و در انتها به شما می گوییم چگونه در میان آگهی های متفاوت و فراوان تدریس خصوصی سردرگم نشوید.

معیارهای انتخاب مدرس فیزیک چیست؟

اول از همه باید بدانیم که هدف ما از انتخاب یک مدرس خصوصی فیزیک یا به طور کلی یک مدرس خصوصی چیست تا بر اساس آن، معیارهایی را برای این امر تعیین کنیم. مهمترین هدف شما از استخدام یک معلم خصوصی پیشرفت درسی دانش آموز می باشد. حال با توجه به این هدف مهم می توانیم معیارهای زیر را برای انتخاب معلم خصوصی فیزیک در نظر بگیریم:

۱- میزان تسلط معلم فیزیک بر مباحث مورد نظر

طبیعتا معلمی که ما انتخاب می‌کنیم باید به طور کامل بر مبحث موردنظر مسلط باشد. این تسلط می تواند در اثر مطالعه منابع به روز فیزیک حاصل شود و همچنین به علت سالیان متوالی تدریس و تجربه مدرس به دست آید.

۲- سابقه تدریس

بدیهی است هرچه مدرس مورد نظر سال های بیشتری به تدریس مشغول بوده باشد، تجربه بیشتر و تسلط بیشتر در این کار دارد و با نقاط ضعف و قوت دانش آموزان هم بیشتر آشناست و به همین دلیل می تواند سطح درسی دانش آموز ما را ارتقا دهد.

۳- توانایی برقراری ارتباط موثر با دانش آموز

برخی مدرسان نمی‌توانند به خوبی با دانش آموز ارتباط استاد و شاگردی را برقرار کنند. وقتی این ارتباط برقرار نشود، دانش آموز با استاد خود راحت نیست و به خوبی به توصیه‌های استاد عمل نمی کند. در حالی که اگر مدرس بتواند ارتباط خوبی با دانش آموز برقرار کند، دانش‌آموز در عین حال که او را به عنوان استاد خود می شناسد، ارتباط عاطفی خوبی هم با او برقرار می کند و این در پیشرفت تحصیلی دانش آموز بسیار موثر است. حتی اگر مدرس مورد نظر سابقه زیادی هم نداشته باشد وجود این ارتباط مناسب بسیار کمک کننده است.

این معیارها در کنار قیمت تدریس خصوصی فیزیک میتواند به ما کمک کند تا انتخاب بهتری داشته باشیم.

انتخاب مدرس فیزیک

از کجا بفهمیم روش تدریس معلم خصوصی فیزیک موثر است؟

برای اینکه بدانیم روش تدریس خصوصی معلم مورد نظر تا چه اندازه موثر است اول از همه باید بدانیم نوع یادگیری دانش آموز ما به چه صورتی است. افراد دارای استعداد های یادگیری متفاوتی هستند.

ابتدا انواع روش های یادگیری را توضیح میدهم:

۱- شنیداری

برخی افراد از طریق شنیدن بهتر از روشهای دیگر یاد می‌گیرند. این دانش آموزان به عنوان مثال از طریق شنیدن صدای ضبط شده کلاس راحت‌تر یاد می‌گیرند.

۲- دیداری

برخی دیگر از افراد از طریق دیدن بیشتر یاد می‌گیرند. این طور افراد بیشترین بازدهی یادگیری را در حین تماشای ویدیو های آموزشی دارند.

۳- حضوری

بخش دیگری از دانش آموزان باید حتماً در کنار استاد در کلاس های گروهی و خصوصی حاضر باشند تا مطلب مورد نظر را به خوبی بیاموزند.

۴- عملی

اما دسته آخر زمانی بهترین بازده یادگیری را دارند که مطلب مورد نظر به طور عملی به آنها نشان داده شود و خودشان چیزی را که شنیده اند و دیده اند را با دست خود آزمایش و تجربه کنند.

با توجه به توضیحاتی که در مورد روش های یادگیری افراد ارائه کردم، ابتدا باید نوع استعداد یادگیری دانش آموز خود را بدانید و بر اساس آن روش تدریس معلم خصوصی را با آن بسنجیم. اگر تناسبی بین این دو بود نشان می دهد که روش تدریس معلم خصوصی مورد نظر در مورد دانش آموز شما موثر است.

روش تدریس معلم فیزیک

تفاوت بین استاد فیزیک کنکور و استاد تقویتی

ممکن است شما به معلم خصوصی نیاز داشته باشید که دانش آموز را برای فیزیک کنکور آماده کند و یا برای امتحانات فیزیک دهم، یازدهم و دوازدهم تجربی و ریاضی به معلم خصوصی نیاز داشته باشید. اما چه تفاوتی میان این دو روش تدریس وجود دارد. برای تدریس کنکور علاوه بر یادگیری اصولی مباحث فیزیک دبیرستان دانش آموز باید به سطحی از آمادگی برسد و با روش‌هایی آشنا باشد که با توجه به زمان محدود کنکور بتواند به سرعت مسئله ها را حل کند. این محدودیت زمانی برای ما بسیار مهم است. یعنی دانش‌آموز باید آنقدر مسئله حل کند و آنقدر به روش های سریع حل مسائل مسلط باشد که در جلسه کنکور پس از مطالعه تست به سرعت به سراغ حل آن برود و زمان زیادی برای فکر کردن در اختیار نخواهد داشت.

اما برای تدریس تقویتی دبیرستان دیگر مسئله زمان به آن صورت مطرح نیست چرا که در امتحانات مدارس و همچنین امتحانات نهایی معمولاً زمان کافی برای حل سوالات در اختیار دانش آموزان قرار می گیرد. دیگر در این روش به یادگیری تکنیک های میانبر احتیاجی نیست چرا که اساساً امتحانات مدارس پاسخ  تشریحی سوالات را از دانش آموز میخواهند.

با این توضیحات مشخص است که یک استاد فیزیک کنکور کار سختی پیش رو دارد چرا که علاوه بر یاد دادن مفاهیم فیزیک لازم است که به روش های سریع و تستی حل سوالات هم مسلط باشد و آنها را به خوبی به دانش آموز منتقل کند. در حالی که در تدریس تقویتی دبیرستان و جهت آمادگی امتحانات مدارس، معلم خصوصی تنها کافیست حل تشریحی مسائل را به دانش آموزان آموزش دهد و دانش آموز در جلسه امتحان فرصت کافی برای فکر کردن و تحلیل مسائل در اختیار خواهد داشت.

استاد فیزیک کنکور

معلم آنلاین فیزیک یا معلم خصوصی حضوری

اما والدین ممکن است بعد از انتخاب معلم خصوصی فیزیک برای دانش آموز خود با این مشکل مواجه شوند که معلم در شهر دیگری ساکن است و امکان تدریس به صورت حضوری برای او فراهم نیست. در این صورت تنها گزینه، تدریس آنلاین فیزیک است یعنی تدریس به صورت آنلاین و از طریق اینترنت. اما آیا این روش برای دانش آموز ما مناسب است؟ در بیشتر موارد پاسخ بله است است مگر اینکه با توجه به انواع استعدادهای یادگیری در دانش آموزان که قبلا در همین مقاله توضیح داده ام، دانش آموز یا داوطلب کنکور نتواند از این روش بهره مناسبی ببرد که در این صورت والدین باید به  مدرس فیزیک دیگری مراجعه کنند که در شهر خودشان ساکن باشد و امکان تدریس خصوصی حضوری در منزل دانش آموز برای او فراهم باشد.

معلم آنلاین فیزیک

چگونه میان آگهی های تدریس خصوصی فیزیک سردرگم نشویم؟

هنگام انتخاب معلم خصوصی فیزیک، والدین به سایت های آگهی، روزنامه ها و  مجلات مختلف مراجعه می کنند تا بتوانند معلم مورد نظر خود را پیدا کند. اما معمولاً در میان آگهی های متنوع سر در گم شده و نمی توانند انتخاب مناسبی داشته باشند. با توجه به معیارهای انتخاب معلم خصوصی فیزیک که پیش تر در این مقاله توضیح داده ام برای هر آگهی باید یکسری فاکتورها را یادداشت کرد، سپس با استفاده از لیستی که تهیه می شود میتوان انتخاب بهتری داشت.

اما فاکتورهایی که در مورد هر آگهی باید در نظر گرفت چه می باشد:

  1. سابقه تدریس
  2. تسلط مدرس به مبحث مورد نظر
  3. قیمت هر جلسه
  4. روش تدریس، کنکوری یا تشریحی

آگهی تدریس خصوصی فیزیک

اما برای مقایسه راحت تر بین آگهی ها و لیستی که از آنها تهیه کردیم، باید بر اساس فاکتورهایی که بیان شد امتیازی به هر آگهی اختصاص دهیم. هریک از این چهار فاکتور امتیازی از صفر تا صد دارند، بعد از دادن امتیاز هر فاکتور برای هر آگهی، امتیاز فاکتورهای هر آگهی را با هم جمع می‌کنیم و بر تعداد فاکتورها تقسیم می کنیم بدین ترتیب به امتیازی بین صفر تا صد برای هر آگهی میرسیم. حالا سه آگهی برتر از لحاظ امتیاز را انتخاب میکنیم و از طریق شماره تماس آگهی با معلم فیزیک مورد نظر تماس میگیریم.

چنانچه به معلم خصوصی فیزیک برای دانش آموز خود نیاز دارید می توانید از خدمات این سایت استفاده کنید و از طریق راه های ارتباطی زیر با ما تماس بگیرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *